Kontrast

Zarządzanie finansami przedsiębiorstw sektora paliwowo-energetycznego


Kadra dydaktyczna studiów podyplomowych organizowanych przez Wydział Finansów i Prawa składa się z doświadczonych pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz praktyków i ekspertów posiadający szerokie  kompetencje i  bogate doświadczenie zawodowe. Wykładowcami na kierunku “Zarządzanie finansami przedsiębiorstw sektora paliwowo-energetycznego” są m.in.:


Mariusz Andrzejewski

Absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie o kierunku Automatyka i robotyka oraz  o kierunku Informatyka, a także Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie o kierunku Rachunkowość. W roku 2001 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych za rozprawę pt. „Rachunkowość a ujawnianie informacji przez spółki giełdowe”, która została opublikowana przez PWN. Ukończył wiele kursów specjalistycznych, m.in. dla Kandydatów na Członków Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa oraz akredytację z Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu jako ekspert w programach pomocowych PHARE 2001 dla Programu Rozwoju Przedsiębiorstw oraz Programu Rozwoju Przedsiębiorstw Internetowych. Posiada kwalifikację biegłego rewidenta.

W swojej karierze zawodowej pełnił funkcje członka zarządu oraz członka rady nadzorczej wielu spółek, m.in. TBS „Złocień” Sp. z o.o, Altair Sp. z o.o., Z. Ch. Alwernia S.A., KK Zabrze S.A., Północ Nieruchomości S.A., PoolRest S.A. Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Krakowie oraz Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów Oddział w Krakowie. Członek European Accounting Association (EAA) oraz Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W 2004 roku odznaczony Krzyżem Zasługi. W latach 2005-2006 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W 2014 roku obronił habilitację.

Obecnie profesor nadzwyczajny i dziekan Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej w spółce PKP PLK oraz członka Rady Nadzorczej Banku PKO BP. Autor licznych publikacji naukowych w dziedzinie finansów i rachunkowości oraz rynków kapitałowych.


Małgorzata Buraczewska

Radca Prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Buraczewska, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku. Absolwentka podyplomowych studiów z zakresu międzynarodowych aspektów prawnych obrotu gospodarczego – LL.M. (Master of Laws) in International Commercial Law (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie) oraz podyplomowych studiów pn. Funkcjonowanie Rynku Energii (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Uczestniczka wielu konferencji, szkoleń i seminariów z zakresu energetyki. Obecnie radca prawny Enea Wytwarzanie sp. z o.o. z siedzibą w Kozienicach, w przeszłości związana także z PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Białymstoku. Prowadzi bieżące doradztwo w zakresie prawnych aspektów działalności przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie: prawa energetycznego (ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień regulacyjnych sektora energetycznego), prawa cywilnego, prawa zamówień publicznych oraz prawa administracyjnego. Członek Rady Fundacji Gran Via Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej. Posiada uprawnienia egzaminatora języka hiszpańskiego DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera).


Łukasz Dudzik

Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach o kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi o kierunku Sieci komputerowe. Ukończył specjalistyczne kursy w zakresie arkuszy kalkulacyjnych Excel, języka programowania VBA oraz budowy modeli optymalizacyjnych .

W branży energetycznej pracuje od 2002 roku, kolejno w Elektrowni Rybnik, spółce Energokrak Sp. z o.o. oraz Grupie EDF w Polsce, jako Koordynator ds. Systemowych. oraz Główny Specjalista ds. Optymalizacji. W ciągu swojej kariery zawodowej brał udział w projektach wdrożeniowych systemów operacyjnych i księgowych, m. in. SAP,  OZ system oraz NSL, z których prowadził liczne szkolenia dla pracowników. Od 2015 roku jest Głównym Specjalistą ds. Procesów Wsparcia w EDF Paliwa Sp. z o.o.


Michał Dunal

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki o kierunku Automatyka i Robotyka, a także studiów podyplomowych w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Posiadacz certyfikatu PRINCE2®Foundation. Uczestnik Leithart Academy w Klagenfurcie w zakresie zarządzania projektami. Ukończył specjalistyczne kursy w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Posiada bogate doświadczenie w zakresie zarządzania projektami.

W branży energetycznej pracował w latach 2011-2015 jako Kierownik Projektów. Dokonał wdrożeń takich instalacji jak: automatyczna linia do pobierania próbek węgla kamiennego w Elektrociepłowni Kraków (EDF), automatycznej linii do pobierania próbek węgla brunatnego w Elektrowni Pątnów II (PAK), instalacji odpylania na zasobniku szczelinowym w Elektrowni Turów (PGE). Następnie pracował w roli kierownika projektów w branży spożywczej. Obecnie pracuje jako Dyrektor ds. Zarządzania i Finansów w jednej z grup energetycznych.


Patryk Dunal

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego  w Krakowie o kierunku Finanse i Rachunkowość oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki o kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji, a także studiów podyplomowych z zakresu Funkcjonowanie rynku energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Autor 12 publikacji naukowych w językach: angielskim, rosyjskim oraz polskim. Półfinalista na szczeblu ogólnopolskim prestiżowego konkursu Financial Challenger organizowanego przez Ernst&Young. Ukończył specjalistyczne kursy z zakresu zasad utrzymywania i kontroli zapasów paliw w przedsiębiorstwach oraz reguł handlu międzynarodowego. Posiada certyfikat PRINCE2® Foundation oraz CBA CIMA (ang. Chartered Institute of Management Accountatns).

W branży paliwowo-energetycznej pracuje od 2013 roku, początkowo jako laborant-stażysta w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, a następnie zatrudniony w spółce EDF Paliwa Sp. z o.o. i PGE Paliwa Sp. z o.o. jako Kierownik ds. Zarządzania Portfelem.

Wykładowca w Katedrze Rachunkowości Finansowej na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia ćwiczeniowe z rachunkowości zarządczej przygotowujące słuchaczy do egzaminu standaryzowanego CIMA, a także z przedmiotów: konsolidacja sprawozdań finansowych, analiza sprawozdań finansowych.


Witold Furman

Doradca podatkowy, absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w  Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując jako księgowy i doradca  podatkowy w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych  zajmującym się także usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.  Dodatkowo współpracuje ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki w Rzeszowie jako wykładowca.

Jest także adiunktem w Katedrze Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie  oraz wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.


 Tomasz Jachna

Absolwent Wydziału Ekonomiki Produkcji Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ekspert w zakresie rachunkowości zarządczej, budżetowania i conrollingu, oceny opłacalności projektów inwestycyjnych oraz audytu i kontroli finansowej przedsiębiorstwa. Posiada wieloletnią praktykę w zarzadzaniu spółkami, zwłaszcza w obszarze finansowym.

Początki jego kariery zawodowej związane są z Akademią Ekonomiczną w Krakowie, gdzie rozpoczynał pracę w 1987 r. jako pracownik naukowy. Był Dyrektorem Naczelnym krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej, Dyrektorem Finansowym Portu Lotniczego w Balicach, a także Członkiem Zarządu spółek: PBP Chemobudowa Kraków, Zakładów Metalurgicznych „Skawina” i „Emalia” Olkusz. W latach 2001-2005 pełnił funkcję Prezesa Zarządu spółki Nowoczesne Produkty Aluminiowe „Skawina”, a od 2009 r. był Członkiem Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych Kopalni Soli „Wieliczka”. Posiada doświadczenie w zakresie nadzoru właścicielskiego związane z zasiadaniem w radach nadzorczych spółek kapitałowych.

Jest wykładowcą Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie oraz Członkiem Rady Programowej Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Jest także współautorem licznych pozycji książkowych związanych
z zarządzaniem finansami przedsiębiorstw. ​


 Marta Jarno

Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz studiów podyplomowych Public Relations na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest związana z branżą węgla i koksu od 15 lat. Pracę rozpoczęła w firmie Polski Koks – zajmującej się międzynarodowym handlem węglem i koksem zajmując stanowiska od Specjalisty ds. Handlu do Dyrektora Działu Analiz Rynku. Obecnie jest koordynatorem ds. Analiz Rynkowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ma w dorobku wiele publikacji, również naukowych w zakresie rynku węgla i koksu oraz bierze czynny udział w krajowych i zagranicznych konferencjach branżowych.


Marek Kulesa

Absolwent Politechniki Śląskiej, studiów podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wykładowca licznych szkoleń, kursów, seminariów z zakresu rynku energii elektrycznej, ciepła, gazu, zasady TPA oraz modeli rynków energii elektrycznej.

Dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią – TOE (od rozpoczęcia działalności w 2003 roku).. Od 1999 wiceprezes, a w latach 2001 – 2005 prezes zarządu w jednej z polskich spółek konsultingowych. Członek TOE, PKEE. Przewodniczący Komitetu Rynki PKEE. Od grudnia 2010 roku Członek Zespołu ds. związanych z wprowadzeniem inteligentnych sieci elektroenergetycznych w Polsce. Od lutego 2014 roku członek Zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w sektorze energetyki. Od lipca 2015 roku Członek Komitetu Odwoławczego ds. certyfikacji instalatorów OZE.

Autor oraz współautor ponad 180 prac analitycznych oraz licznych referatów i publikacji dla przedsiębiorstw energetycznych, odbiorców, jednostek samorządowych gmin i miast, z zakresu rynku energii elektrycznej, ciepła i gazu.


Bogusław Wacławik

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Asystent naukowo-dydaktyczny w Katedrze Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor i współautor licznych artykułów i publikacji naukowych z zakresu rachunkowości i prawa cywilnego. Opiekun organizacyjny studiów podyplomowych ,,Rachunkowość menedżerska UEK-CIMA” realizowanych w ramach Katedry Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (CIMA – Chartered Institute of Management Accountants). Administrator i egzaminator w ramach Komputerowego Licencjonowanego Centrum Egzaminacyjnego ACCA Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ACCA – Association of Chartered Certified Accountants). Wykładowca SKwP Oddział w Krakowie w zakresie rachunkowości.


Dorota Warsińska

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Rachunkowość oraz studiów ekonomicznych w Albert-Ludwigs-Universitat Freiburg im Breisgau. Posiada certyfikaty EPEX Spot Trader, EEX Derivatives Market Trader przyznawany przez European Energy Exchange AG oraz Maklera Giełd Towarowych przyzwanego przez Komisję Nadzoru Finansowego (wyróżniona za najwyższy wynik w sesji egzaminacyjnej w 2012 roku). Ukończyła specjalistyczne kursy z zakresu zarządzania projektami (Irvine University), handlu gazem i zarządzania ryzykiem cenowym (Energy Delta Institute) oraz Lean Management. Zwycięzca prestiżowego konkursu studenckiego Grasz o Staż organizowanego przez PwC.

Pracę w branży paliwowej rozpoczęła w 2011 roku. Specjalizuje się w obrocie hurtowym gazem i energią elektryczną, które zdobyła na rynkach polskim i niemieckim. Doświadczenia zbierała w spółkach Vatenfall Heat Poland, PGNiG S.A. oraz Alpiq Energy SE. Od 2015 roku jest Kierownikiem ds. Rynku Gazu w EDF Polska, gdzie odpowiada za rozwój projektu sprzedaży gazu na polskim rynku.


Grzegorz Żebrowski

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego na kierunku Finanse i Bankowość oraz studiów doktoranckich o specjalności Zarządzanie i Marketing. Autor kilku artykułów z zakresu finansów. W trakcie ponad 20-letniej kariery zawodowej ukończył szereg szkoleń i kursów, takich jak ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), kurs dla kandydatów na głównych księgowych, kurs dla doradców podatkowych, korporacyjnych uniwersytetów z zakresu zarządzania dla kadry zarządzającej. Wpisany do ministerialnej bazy kandydatów na członków rad nadzorczych, członek Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. W branży energetycznej pracuje od 1996 roku. Początkowo pracował na różnych stanowiskach w pionie finansów, zaczynając jako referent ds. ekonomicznych a kończąc na dyrektorze finansowym. W latach 2010-2014 odpowiedzialny był za regulacje i rynki ciepła w grupie EDF Polska. Od 2014 pracuje na stanowisku Dyrektora Departamentu Handlowego EDF Polska Oddziału nr 1 w Krakowie.