Kontrast

Rachunkowość budżetowa w jednostkach samorządu terytorialnego


Wykładowcami na studiach podyplomowych są doświadczeni pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz praktycy i eksperci (doświadczeni doradcy podatkowi, skarbnicy, główni księgowi, pracownicy RIO), posiadający odpowiednie kompetencje i bogate doświadczenie zawodowe.


Studia realizowane są we współpracy z Firmą  Centrum Wspierania Administracji SA. Każdy uczestnik studiów w ramach zajęć prowadzonych przez pracowników Firmy otrzymuje certyfikat. Firma jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym największych dostawców systemów IT dla sektora publicznego w Polsce. Przeprowadziła kilkaset konferencji, sympozjów i seminariów. Współpracuje przy tym z ministerstwami takimi jak Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej czy ich agendami jak Ośrodek Rozwoju Edukacji, a także z Regionalnymi Izbami Obrachunkowymi.


mgr Teresa Krawczyk

Wykładowca wyższych uczelni – Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wieloletni praktyk administracji skarbowej w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego, główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor pozycji książkowych oraz wielu publikacji o tematyce rachunkowej, podatkowej, finansów publicznych. Prowadząca jest znanym i cenionym szkoleniowcem z zakresu tematyki podatkowej, finansów publicznych i rachunkowości – współpracownikiem wielu Agencji Szkoleniowych


Dr Piotr Sołtyk

Adiunkt w Katedrze Finansów Samorządowych na Wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Specjalizuje się w obszarach: finanse, finanse samorządowe, audyt. Ukończył studia podyplomowe z zakresu kontroli i audytu.       W 2004 roku złożył z wynikiem pozytywnym egzamin przed Komisją powołaną przez Ministra Finansów, uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego. Praktykujący audytor w sektorze finansów publicznych. Autor 78 publikacji naukowych i popularnonaukowych,     w tym 5 pozycje książkowe z dziedziny finansów samorządowych i audytu. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Krakowie.

 


Prof. dr hab. Krzysztof Surówka

Zainteresowania naukowe Prof. dr hab. Krzysztofa Surówki dotyczą różnych nurtów finansów, stąd też jego dorobek naukowo-badawczy jest różnorodny. Większość jego prac dotyczy problematyki: finansów publicznych, ubezpieczeń społecznych, podatków oraz finansów samorządowych. Prof. dr hab. Krzysztof Surówka w latach 2002 – 2012 był prodziekanem i dwukrotnie dziekanem Wydziału Finansów AE w Krakowie (obecnie UEK w Krakowie). Od 2012 roku (obecnie druga kadencja) jest Prorektorem ds. Kształcenia i Studentów UEK w Krakowie. Zajmuje się też współpracą z praktyką gospodarczą (jako członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, ekspert Komisji Finansów Publicznych, oraz Ministerstwa Zdrowia).

Od wielu lat uczestniczy w kształceniu kadry naukowej – w latach 2005–2017 był promotorem dziesięciu zakończonych przewodów doktorskich. Prof. dr hab. był wielokrotnie nagradzany zarówno za działalność naukową, jak i organizacyjną. Na opublikowany dorobek naukowy Prof. dr hab. Krzysztofa Surówki składa się ogółem ponad 100 pozycji. W opublikowanym dorobku naukowym znajdują się monografie, artykuły oraz podręczniki. Publikował w zagranicznych, ogólnopolskich a także lokalnych wydawnictwach naukowych. W dorobku naukowym autora znajdują się publikacje w języku angielskim i francuskim.


Dr Bartłomiej Wrona

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku Zarządzanie i Marketing, specjalność Rachunkowość. W 2010 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za rozprawę nt. „Rachunek kosztów publicznych zakładów opieki zdrowotnej jako narzędzie podnoszenia efektywności ich gospodarowania”.

Przez wiele lat członek zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie. Wykładowca na kursach certyfikowanych w Stowarzyszeniu Księgowych dla głównych księgowych i samodzielnych księgowych oraz na studiach podyplomowych min. w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów oraz Krakowskiej Szkole Biznesu. Obecnie adiunkt w Katedrze Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od lat związany z praktyką zawodową w zakresie księgowości, obecnie Skarbnik – główny księgowy w urzędzie miasta.


mgr Agnieszka Oponowicz

Wieloletni pracownik Wydziału Informacji Analiz i Szkoleń Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, zajmujący się m. in weryfikacją budżetów jst oraz sprawozdawczością. Od 2008 roku trener systemu zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego “BeSTi@”, trener systemu do zarządzania planami finansowymi „SJOBesti@”. Od paru lat również trener systemu do przekazywania aktów prawnych do publikacji w dziennikach urzędowych „Legislator” oraz systemu elektronicznego obiegu dokumentów w jst “Proton”. Pracownik Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.  Członek kapituły konkursu „Przejrzysta strona BIP”, organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (2011 r.). Wykładowca w projekcie „Podkarpacki System e-Administracji Publicznej” (2013-2014).


mgr Katarzyna Kursa

Absolwentka studiów wyższych na  wydziale ekonomii. Ukończone studia podyplomowe na specjalnościach: zarządzanie zasobami ludzkimi, rachunkowość zarządcza, controlling projektów, mechanizmy funkcjonowania strefy Euro oraz audyt wewnętrzny. Od 2001 roku zawodowo związana z samorządem terytorialnym w tym od 2009 do 2014 roku pełniła funkcję Głównego Księgowego jednostki organizacyjnej, od 2011 do 2014 roku Głównego Księgowego spółki komunalnej, od 2015 roku Skarbnika Gminy – Głównego Księgowego budżetu.

Dodatkowo posiada certyfikat wydany przez Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz złożyła egzamin z wynikiem pozytywnym przed Ministrem Skarbu Państwa uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa oraz spółkach komunalnych.

Obecnie oprócz pełnienia funkcji Skarbnika Gminy, zasiada w dwóch radach nadzorczych spółki komunalnej w tym w jednej, jako przewodniczący rady. Dodatkowo związana z firmami audytorskimi wykonuje badania jednostek pod względem finansowym, posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu szeroko rozumianych finansów publicznych.