Kontrast

Doradca do spraw ochrony środowiska


Studia podyplomowe „Doradca do spraw ochrony środowiska” stanowią odpowiedź na potrzebę wykształcenia wysoko wykwalifikowanych specjalistów rozumiejących zarówno procesy kształtujące środowisko przyrodnicze, jak i prawne, ekonomiczne oraz społeczne mechanizmy, które wpływają na postawy i działania administracji publicznej, przedsiębiorców oraz społeczeństwa, a dotyczące ochrony środowiska przyrodniczego i przeciwdziałania zmianom klimatycznym i wpisujące się w megatrendy związane ze zrównoważonym rozwojem i zielonym ładem gospodarczym.

Warunkiem uczestnictwa w studiach podyplomowych jest tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub magistra.

Studia podyplomowe „Doradca do spraw ochrony środowiska” przeznaczone są dla pracowników i kadry kierowniczej urzędów administracji państwowej lub samorządowej, przedstawicieli przedsiębiorstw, instytucji branży ochrony środowiska oraz wszystkich osób, które chcą zdobyć lub podnieść swoje kwalifikacje w obszarze zarządzania ochroną środowiska.

Doradca do spraw ochrony środowiska to zawód przyszłości. Absolwenci studiów zdobywają nowy, unikalny zawód Specjalisty ds. ochrony środowiska, który już od wielu lat funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej. Osoby, które ukończą studia mogą zostać niezależnymi specjalistami, ekspertami z dziedziny ochrony środowiska i prowadzić własną działalność lub funkcjonować jako doradcy wójtów, burmistrzów, starostów, dyrektorów czy prezesów spółek.

 

Cel studiów

Szczególnym atutem proponowanych studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu zarządzania jakością powietrza, gospodarowania odpadami oraz gospodarki wodnościekowej na poziomie administracji państwowej różnych szczebli, ze szczególnym skierowaniem oferty skierowanej do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, na których spoczywa realizacja zadań w tych obszarach, a także przedsiębiorców. Słuchacze pozyskają wiedzę na temat instrumentów prawnych, administracyjnych i ekonomicznych stymulujących podejmowanie zadań związanych z ochroną środowiska w Polsce zgodnych ze standardami Unii Europejskiej. Studia mają na celu podniesienie kwalifikacji w pracy związanej z zarządzaniem środowiskiem i jego ochroną oraz pogłębienie wiedzy w zakresie ochrony powietrza, gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarowania odpadami.

Absolwenci studiów podyplomowych uzyskają wiedzę o współczesnych zagrożeniach dla środowiska przyrodniczego, a także o procesach i metodach stosowanych w jego oczyszczaniu z organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń. Słuchacze zostaną zaznajomieni z systemami zarządzania środowiskiem oraz obowiązującymi aktami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska. W ramach zajęć poruszane zostaną również zagadnienia związane z gospodarką energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

Absolwenci studiów będą posiadali szczególnie szeroką i specjalistyczną wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza, źródeł niskiej emisji, pomiarów zanieczyszczeń, oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie ludzkie. Będą znali narzędzia i sposoby zmniejszenia niskiej emisji oraz będą potrafili je wdrażać na poziomie lokalnym.